A CSEND MINT GYÓGYMÓD

2018.12.06

 2011-ben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megvizsgálta és számszerűsítette az egészségügyi terhelést Európában. Arra a következtetésre jutottak, hogy Nyugat-Európa 340 millió lakosa évente több millió évet veszít az egészséges életéből a zaj miatt. A WHO azt is megállapította, hogy 3000 szívbetegségben elhunyt ember halálának legfőbb oka a túlzott zaj volt.Gary W. Evans, a Cornell Egyetem professzora egy tanulmányt jelentetett meg a Psychological Science című folyóiratban, amelyben a repülőtéri zajok hatását vizsgálta az iskolás gyerekekre a müncheni repülőtér közelében. A tanulmány kimutatta, hogy a zajnak kitett gyermekek esetében stresszreakció alakult ki, amely lényegében azt okozta, hogy figyelmen kívül hagyták a zajokat. Evans megállapította, hogy a gyerekek nem csak a repülőtér káros zaját hagyták figyelmen kívül, hanem más, mindennapos zajokat is, például az emberi beszédet."Ez a tanulmány a legerősebb, valószínűleg leghatározottabb bizonyítéka annak, hogy a zaj - még azokon a szinteken is, amelyek nem okoznak halláskárosodást - stresszt okoz, és káros az emberre nézve," - Gary Evans professzor.Doktor Luciano Bernardi 2006-ban a zaj és a zene élettani hatásait tanulmányozta, amikor meglepő felfedezést tett. Amikor a vizsgált alanyai a zaj és a zene között a csend véletlenszerű szakaszainak voltak kitéve, erős hatást váltottak ki. A két perces szünetek jóval pihentetőbbek voltak az agyuk számára, mint a kellemes zene vagy a hosszabb csend, ami a kísérletet megelőzte. Valójában Bernardi "irreleváns" üres szünetei a tanulmány legfontosabb elemeivé váltak. Az egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a csend hatásait fokozzák a kontrasztok.

Míg a zaj stresszt okoz, a csend enyhíti ezt a stresszt az agyban és a testben. A csend megújítja és táplálja a kognitív erőforrásainkat. A zaj miatt elveszítjük a koncentrációs képességünket, a kognitív erőnket, és a motiváció és az agyműködés csökkenését okozzák, de a tanulmányok azt mutatják, hogy a csendben való időtöltés hihetetlen módon képes helyreállítani a túlzott zajnak való kitettség következtében kialakuló negatív hatásokat.

Eredeti cikk: https://ujvilagtudat.blogspot.com/search/label/eg%C3%A9szs%C3%A9g

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el